(video) Petrocub 1-1 Osijek: Vlad Ambros a înscris primul gol al grupării din Hîncești în cupele europene

Petrocub Hîncești a debutat cu succes în cupele europene. Echipa antrenată de Lilian Popescu a remizat pe teren propriu cu formația Osijek din Croația în primul tur preliminar al Ligii Europei.

Gruparea croată a deschis scorul în minutul 52 prin Maric. Petrocub a dat lovitura în minutul 65, atunci când a restabilit egalitatea prin Vlad Ambros.

Atacantul de 24 de ani a înscris primul gol al hînceștenilor în cupele europene.

O altă echipă din Moldova, Zaria Bălți a suferit un eșec la limită în Polonia în disputa cu Gornik, scor 0-1.

Într-o altă partidă, Milsami Orhei a fost învinsă pe teren propriu de Slovan Bratislava cu scorul de 4-2.

Partidele retur se vor desfășura pe 19 iulie.