(video) Valur 2-1 FC Sheriff: Campioana Moldovei s-a calificat în play-off-ul Ligii Europei

Sheriff Tiraspol a reușit calificarea în ultima rundă preliminară a Ligii Europei. După ce s-a impus în tur cu 1-0 în fața lui Valur, "galben-negrii" au fost învinși în deplasare cu 2-1.

În play-off-ul competiției, Sheriff va juca cu campioana din Azerbaidjan, Qarabag.

Golul calificării pentru Sheriff a fost marcat de Ziguy Badibanga în minutul 68.

Unul din eroii tiraspolenilor a fost portarul Serghei Pașcenco. Veteranul de 35 de ani a avut două parade de excepție în prelungirile partidei.

Partida tur cu Qarabag se va juca pe 23 august la Tiraspol.