(video) Rusia 3-1 Egipt: Gazda Campionatului Mondial a obținut a doua victorie de la acest turneu final și este la un pas de play-off

Naționala Rusiei a învins-o pe Egipt cu scorul de 3-1 într-o partidă din a doua etapă a grupei A din cadrul Campionatului Mondial de Fotbal. Echipa lui Stanislav Cercesov și-a garantat practic calificarea în optimile competiției.

Toate golurile meciului au fost marcate în cea de-a doua repriză. Mai întâi fundașul "faraonilor" Fathy a deviat balonul în propria poartă în minutul 47.

Denis Cerîșev a dublat avantajul Rusiei în minutul 59, marcând al treilea său gol la actuala ediție a Cupei Mondiale.

Artiom Dziuba a făcut 3-0 peste 3 minute. Vedeta Egiptului Mohamed Salah a marcat golul de onoare al "faraonilor" în minutul 73.

În cazul în care Arabia Saudită nu o va învinge pe Uruguay, Rusia se va califica direct în optimile de finală.