(video) Marele Premiu al Bahrainului la F1. Un pilot Ferrari i-a rupt piciorul unui mecanic, iar altul a câştigat cursa

Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, a doua cursă consecutiv din noul sezon competiţional.

Vettel a plecat din pole-position, la startul cu numărul 200 în Formula 1, și părea că poate controla ritmul de cursă fără prea multe probleme, însă nu a fost să fie.

Rivalii de la Mercedes au adoptat o tactică mai agresivă. Lewis Hamilton a plecat de pe locul 9 şi în tot timpul cursei a trecut o singură dată pe la boxe.

Un moment decisiv s-a petrecut în turul 36. Kimi Raikkonen a intrat la boxe și l-a accidentat pe unul dintre mecanicii săi, care a suferit o dublă fractură de tibie și peroneu (a fost deja operat cu bine). Vezi cele mai tari momente şi alte detalii, pe AutoBlog.MD