(update) Franța - Argentina 4-3. Francezii se califică în sferturi după un meci senzațional

(update) 90+5: FINAL DE MECI. Franța se califică în sferturi.

Min 90+2: Kun Aguero înscrie și readuce speranța în tabăra "pumelor".

Min 89: Schimbare la Franța. A ieșit Mbappe, a intrat Thauvin.

Min 85: Prima ocazie a lui Messi în această partidă. Argentinianul pătrund eîn careu, însă șutul cu piciorul drept esate prins fără probleme de Lloris.

Min 84: Schimbare la Franța. A ieșit Griezmann, intră Fekir.

Min 80: Argentina încearcă să revină în joc, însă ocaziile nu apar la poarta lui Lloris.

Min 70: Franța este dezlănțuită. Griezmann îi pasează lui Giroud, însă atacantul francez trage în plasa laterală.

Min 69: Gol Franța. Kylian Mbappe a reușit dubla după o pasă a lui Giroud.

Min 58: Franța egalează prin super golul marcat de Pavard. Acesta a șutat din colțul careului, direct în vinclul porții apărate de Armani.

(Foto: simbol)

Min 56: Ocazie uriașă Griezmann după o gafă monumentală a cuplului Fazio - Armani. Fundașul argentinian a încercat să îi paseze goalkepear-ului, dar atacantul francez nu a putut profita.

(update) Min 48: Gol Argentina. Mercado deviază în poarta Franței din 8 metri un șut al lui Lionel Messi, scrie digisport.ro.

Min 46: A început repriza secundă. Jorge Sampaoli a făcut prima schimbare. Fazio a intret în locul lui Rojo.

Min 45: Pauză. Argentina și Franța se află la egalitate, scor 1-1. Francezii au deschis scorul după un penalty transformat de Griezmann, aregentinienii au egalat după golul fantastic marcat de Angel Di Maria.

(update) Min 40: Gol fabulos marcat de Angel Di Maria. Starul lui PSG a tras de la 20 de metri, direct în vinclul porții apărate de Lloris.

Min 38: Ocazia Franța. Olivier Giroud trece pe sub centrarea lui Pavard.

Min 33: Argentina este de nerecunoscut în partida cu Franța, iar Messi a fost anihilat complet de fundașii adverși.

Min 26: Franța domină autoritar partida. Acțiunea periculoasă a lui Griezmann, însă centrarea atacantului francez este prinsă de Armani.

Min 21: Paul Pogba trage peste poartă din lovitură liberă.

Min 19: Mbappe este în mare formă. Atacantul lui PSG este faultat la marginea careului de Nicolas Tagliafico. Fundașul argentinian primește cartonașul galben.

Min 15: Jorge Sampaoli nu a trimis niciodată aceeași formulă de echipă în teren.

(17:00) CM 2018| Franţa şi Argentina, două foste campioane mondiale, se vor întâlni, sâmbătă, de la ora 17:00, la Kazan, în prima optime de finală a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. Niciuna dintre echipe nu a convins la acest turneu, chiar dacă francezii au câştigat Grupa C cu două victorii şi un egal.

''Les Bleus'' au terminat ultimul meci, cel cu Danemarca (0-0), fiind fluieraţi de spectatori, care au taxat jocul la rezultat, în timp ce Argentina, care a smuls dramatic calificarea în optimi, a fost susţinută frenetic de fani la victoria cu Nigeria, suporterii trecând cu vederea evoluţia nereuşită a favoriţilor şi eşecul drastic cu Croaţia (0-3).

În 2006, notează Reuters, Franţa s-a chinuit în grupă, dar apoi a trecut de Spania, Brazilia şi Portugalia, ajungând în finală.

La fel s-a întâmplat şi în 1978 cu Argentina, când echipa ''albiceleste'' a cucerit trofeul, deşi a fost învinsă de Italia în grupă.

Franţa are mulţi atacanţi de top, Kylian Mbappe, Griezmann, Ousmane Dembele, Nabil Fekir sau Olivier Giroud, iar aceştia pot specula forma slabă a apărătorilor argentinieni, echipa sud-americană încasând cinci goluri în trei partide.

Franţa nu a primit gol din acţiune la CM 2018, pentru prima oară din 1998.

Vedeta argentiniană Leo Messi, care a făcut dovada talentului său în meciul cu Nigeria, îl va avea în faţă pe fundaşul Samuel Umtiti, colegul său de la FC Barcelona.

Mijlocaşii defensivi Ngolo Kante şi Paul Pogba vor avea misiunea de a-l împiedica pe Ever Banega să îi furnizeze pase lui Messi sau lui Gonzalo Higuain, care nu a mai marcat pentru Argentina de opt meciuri.

Didier Deschamps va deveni selecţionerul cu cele mai multe meciuri pe banca echipei Franţei, cu 80 de partide, depăşind recordul lui Raymond Domenech.

Nu mai puţin de cinci jucători de la Paris Saint-Germain ar putea apărea pe teren, Giovani Lo Celso şi Angel Di Maria la Argentina, Presnel Kimpembe, Kylian Mbappe şi Alphonse Areola, la Franţa.

Cele două echipe s-au înfruntat de 11 ori, sud-americanii având şase victorii, iar Franţa două. Argentina a câştigat ambele meciuri de la Cupa Mondială, 1-0 în 1930 şi 2-1 în 1978, iar apoi a ajuns până în finală.

Şase jucători de la Argentina (Ever Banega, Gabriel Mercado, Javier Mascherano, Lionel Messi, Marcos Acuna, Nicolas Otamendi) şi trei de la Franţa (Paul Pogba, Blaise Matuidi, Corentin Tolisso) riscă să rateze meciul din sferturi dacă vor primi încă un cartonaş galben.

Sud-americanii nu au nicio victorie în ultimele lor patru meciuri cu echipele europene la Cupa Mondială, înregistrând două egaluri şi două eşecuri.

Franţa nu a primit gol de la echipele sud-americane de şapte meciuri (757 minute).

Echipele probabile pentru meciul de pe Kazan Arena (capacitate 42.873 locuri):

Franţa: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, Ngolo Kante - Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Ousmane Dembele - Olivier Giroud
Selecţioner: Didier Deschamps.
Argentina: Franco Armani - Gabriel Mercado, Nicolas Otamendi, Marcos Rojo, Nicolas Tagliafico - Ever Banega, Javier Mascherano, Enzo Perez, Angel Di Maria - Lionel Messi, Gonzalo Higuain
Selecţioner: Jorge Sampaoli.

Arbitru: Alireza Faghani (Iran).