Uruguay 2-1 Portugalia: Dubla lui Edinson Cavani îi trimite pe sud-americani în sferturile Cupei Mondiale

Uruguay s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, după ce s-a impus în optimile competiției cu scorul de 2-1 în fața Portugaliei. Jucătorul meciului la "celești" a fost atacantul Edinson Cavani, care a reușit o dublă.

Fotbalistul lui Paris Saint Germain a deschis scorul în minutul 7, transformând în gol pasa coechipierului său din linia ofensivă Luis Suarez.

Сampioana europeană a restabilit egalitatea la începutul mitanului secund prin fundașul central Pepe.

Scorul egal de pe tabela de marcaj a durat doar 7 minute. Același Edinson Cavani a înscris golul victoriei în minutul 62.

În sferturile Campionatului Mondial, Uruguay va juca cu Franța.

Cristiano Ronaldo părăsește Cupa Mondială din Rusia alături de marele său rival Lionel Messi. Echipa acestuia, Argentina, a fost învinsă cu scorul de 3-4 în partida cu Franța.