Serena Williams s-a retras de la Roland Garros, înainte de meciul cu Maria Sharapova

Meciul mult așteptat dintre Serena Williams și Maria Sharapova din optimile de finală de la Roland Garros nu se va mai disputa. Americanca s-a retras din competiție cu doar câteva ore înainte de partida care urma să se dispute pe Arena Philippe Chatrier. Potrivit unor surse, americanca ar avea dureri musculare, alții însă susțin că ar avea probleme la cot, scrie digisport.ro.

(Foto: Youtube)

Serena Williams se calificase în optimi după ce a trecut de Julia Goerges, cu 6-3, 6-4, în vreme ce Maria Sharapova a trecut de Karolina Pliskova, cu un categoric 6-2, 6-1, după numai 59 de minute de joc. Cele două jucătoare s-au întâlnit ultima oară în 2016, în sferturile de finală ale Australian Open, când Serena s-a impus cu 6-4, 6-1.

Sharapova a triumfat ultima dată în finala Turneului Campioanelor din 2004 după ce, în acelaşi an, reușise să obţina primul ei trofeu de Grand Slam, la Wimbledon, în faţa aceleiași Serena Williams, acestea fiind singurele victorii ale jucătoarei din Rusia în fața americancei, transmite digisport.ro.

Serena Williams și Maria Sharapova s-au întâlnit de 21 de ori în circuitul WTA, iar statistica este clar în favoarea americancei, care conduce cu 19-2 la directe.