Performanță istorică pentru Real Madrid! Echipa lui Zinedine Zidane a învins-o pe FC Liverpool și a câștigat a treia oară consecutiv Liga Campionilor

Real Madrid este de neoprit! "Galacticii" au câștigat a treia oară la rând trofeul Ligii Campionilor. Formația antrenată de Zinedine Zidane s-a impus cu scorul de 3-1 în fața lui Liverpool în finala de la Kiev.

Ghinionistul serii a fost atacantul "cormoranilor" Mohamed Salah. Internaționalul egiptean a părăsit terenul accidentat în minutul 31.

Karim Benzema a deschis scorul la începutul mitanului secund, profitând de eroarea inexplicabilă comisă de portarul englezilor Loris Karius.

Sadio Mane a restabilit egalitatea pentru echipa lui Jurgen Klopp în minutul 64, acesta fiind singurul gol înscris de Liverpool în această seară.

Execuția partidei a fost reușită de Gareth Bale. Galezul a reușit o foarfecă de zile mari.

Același Bale a stabilit scorul final al întâlnirii în minutul 83, după o nouă eroare al lui Karius.

Real Madrid a câștigat al 13-lea trofeu al Ligii Campionilor din istoria clubului.