Performanță istorică! Naționala Croației s-a calificat pentru prima oară în finala Campionatului Mondial de Fotbal

Selecționata Croației a reușit minunea la acest Mondial. Echipa lui Zlatko Dalic s-a impus dramatic cu scorul de 2-1 în semifinala cu Anglia și s-a calificat în ultimul act al turneului final din Rusia.

Începutul partidei a fost unul dezastruos pentru croați. Anglia a marcat prima în minutul 5 prin Kieran Trippier, care a executat magistral o lovitură liberă.

Naționala pregătită de Zlatko Dalic a revenit în forță în minutul 69,atunci când Ivan Perisic a reușit să egaleze.

Partida a intrat în prelungiri, unde Mario Mandzukic a marcat golul calificării în minutul 109.

În finala Campionatului Mondial, Croația va juca cu Franța. Partida se va desfășura pe 15 iulie la Moscova, pe stadionul Lujniki.