Naționala Spaniei a avut emoții în partida cu Iran. Ibericii s-au impus cu 1-0 și așteaptă partida cu Marocul

Diego Costa a fost eroul ibericilor în disputa cu Iran din grupa B al Campionatului Mondial de Fotbal. Atacantul formației Atletico Madrid a înscris golul victoriei în minutul 54 și a ajuns la a treia reușită de la acest turneu final.

Selecționata Spaniei a dominat ostilitățile de-a lungul partidei și a avut mai multe ocazii de a marca, însă portarul iranienilor Beiranvand a avut câteva intervenții bune.

Iranii au reușit să înscrie în minutul 62, însă golul lui Ezatolahi a fost anulat pe motiv de ofsaid.

După două partide disputate, Spania este la egalitate cu Portugalia, ambele naționale totalizează câte 4 puncte.

Ibericii vor juca în meciul decisiv al grupei B cu Maroc pe 25 iunie.

Lusitanii au învins selecționata Marocului cu scorul de 1-0 într-un alt meci din grupa B. Vedeta portughezilor Cristiano Ronaldo a înscris golul decisiv în minutul 4.

Atacantul de 33 de ani a înscris golul cu numărul 85 în tricoul naționalei sale și a devenit cel mai bun marcator all-time la nivel de echipă naţională în Europa.