Meci nebun pe Santiago Bernabeu! Real Madrid s-a calificat cu emoții în semifinalele Ligii Campionilor

Juventus Torino a fost aproape să întoarcă soarta calificării în partida retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. După ce au fost învinși în meciul tur cu scorul de 0-3, italienii s-au impus la Madrid cu scorul de 3-1 și au părăsit competiția cu capul sus.

Atacantul croat Mario Mandzukic a reușit dubla pe Bernabeu în prima repriză. Echipa lui Massimiliano Allegri a dus scorul la 3-0 în minutul 61, iar suporterii lui Juventus au început să creadă într-un miracol.

Soarta acestei duble a fost decisă de arbitrul partidei în timpul suplimentar al meciului.

Acesta a dictat penalty în poarta italienilor, după faultul lui Benatia asupra lui Lucas Vazquez.

Decizia lui Michael Oliver a fost contestată de Gianluigi Buffon, acesta fiind eliminat în cele din urmă.

Lovitura de la punctul cu var a fost executată perfect de Cristiano Ronaldo.

Buffon l-a făcut praf pe arbitrul partidei după meci: "Nu știu ce a văzut arbitrul, dar a fost o fază discutabilă. Nu poți dicta penalty la o asemenea fază, petrecută în al treilea minut al prelungirilor. Echipa a dat totul, iar un om nu poate distruge un vis. Cu siguranță nu ai o inimă în piept dacă faci așa, ci un coș de gunoi" a declarat legendarul portar italian.

Real Madrid a devenit prima echipă care se califică de opt ori la rând în semifinalele Ligii Campionilor.

Alte echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor sunt; Bayern Munchen, Liverpool și AS Roma.