Liverpool 3-0 Manchester City: Echipa lui Pep Guardiola a fost umilită pe Anfield în meciul tur din sferturile Ligii Campionilor

Liverpool a făcut un pas enorm spre semifinalele Ligii Campionilor. "Cormoranii" i-au distrus pe teren propriu pe "șeicii" de la Manchester City în partida tur din sferturile Ligii Campionilor, scor 3-0.

Liverpool a decis soarta partidei în prima repriză, marcând toate golurile în primul mitan.

Pentru echipa lui Jurgen Klopp au marcat Mohamed Salah, Alex Oxlade-Chamberlain și Sadio Mane.

Manchester City a avut o evoluție ștearsă pe Anfield, creând foarte puține ocazii la poarta lui Karius.

Pe stadionul Camp Nou, Barcelona s-a impus cu scorul de 4-1 în fața lui AS Roma.

Italienii au avut ghinionul să-și marcheze primele două goluri în propria poartă. Ghinioniștii serii a fost căpitanul Daniele De Rossi și fundașul Kostas Manolas.

Gerard Pique a dus scorul la 3-0 în minutul 59. AS Roma a redus din handicap în minutul 80, însă Luis Suarez a readus avantajul de trei goluri al gazdelor 7 minute mai târziu.

Partidele retur se vor desfășura pe 10 aprilie.