Incredibil, dar adevărat! Naționala Rusiei a eliminat-o pe Spania și s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial

Selecționata Rusiei a dat lovitura în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Echipa pregătită de Stanislav Cercesov s-a impus la penalty-uri în fața Spaniei și a reușit o calificare istorică în sferturile Cupei Mondiale.

Timplul regulamentar al partidei s-a încheiat cu scorul de 1-1. Spania a deschis scorul în minutul 12, după ce Ignașevici a deviat balonul în propria poartă.

Gazda Campionatului Mondial a egalat spre sfârșitul primei reprize prin Dziuba, care a marcat din penalty.

Cele două naționale nu au putut marca nici în cele două reprize suplimentare, iar partida s-a decis în urma loviturilor de departajare.

Naționala Rusiei s-a impus cu scorul de 4-2 la loviturile de la punctul cu var, Koke și Aspas au ratat în tabăra ibericilor.

Rusia s-a calificat pentru prima oară în istorie în sferturile Cupei Mondiale.