Franța este noua campioană mondială! Echipa antrenată de Didier Deschamps a învins în finală Croația

Naționala Franței a câștigat Campionatul Mondial de Fotbal. "Les Bleus" au învins în finală Croația cu scorul de 4-2. Selecționata "cocoșului galic" a câștigat pentru a doua în istorie titlul suprem mondial.

Selecționata pregătită de Didier Deschamps a deschis scorul în minutul 18.Eroul croaților în partida din semifinale cu Anglia, Mario Mandzukic, și-a dat autogol.

Ivan Perisic a restabilit egalitatea în minutul 28, însă scorul egal de pe tabelă nu s-a menținut pe mult timp.

Antoine Griezman i-a dus-o din nou în avantaj pe francezi peste 10 minute, executând fără emoții o lovitură de la 11 metri.

În repriza secundă, echipa "cocoșului galic" s-a dezlănțuit și a înscris alte două goluri în poarta apărată de Danijel Subasic.

Mai întâi Paul Pogba a făcut 3-1 în minutul 59, apoi Kylian Mbappe a reușit să marcheze după un șut bun trimis de la distanță.

Scorul final a fost stabilit de Mario Mandzukic, care a profitat de eroarea gravă comisă de portarul francezilor Hugo Lloris.