Franța 2-0 Uruguay: Les Bleus s-au calificat pentru a șasea oară în semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal

Selecționata Franței a mai făcut un pas spre finala Campionatului Mondial. În sferturi, echipa lui Didier Deschamps a învins Uruguay cu scorul de 2-0.

Sud-americanii nu au putut conta în această partidă pe vedeta Edinson Cavani. Atacantul lui Paris Saint Germain nu a reușit să se recupereze după accidentarea suferită în partida din optimile competiției cu Portugalia.

Eroul francezilor în meciul desfășurat la Nijnii Novgorod a fost Antoine Griezmann. Șeptarul francezilor a oferit o pasă de gol în minutul 40, atunci când Raphael Varane a reușit să deschidă scorul, apoi a stabilit scorul final al întâlnirii în minutul 61.

Naționala Franței s-a calificat pentru a șasea oară în semifinalele unui Campionat Mondial.

În ultimul act al turneului final din Rusia, "Les Bleus" vor juca cu învingătoarea partidei dintre Brazilia și Belgia.