Barcelona a mai făcut un pas spre titlul de campioană! Catalanii au învins pe Camp Nou echipa Athletic Bilbao

Barcelona a obținut o victorie fără emoții pe teren propriu împotriva bascilor de la Athletic Bilbao. Trupa lui Ernesto Valverde a câștigat meciul cu scorul de 2-0, consolidându-și astfel poziția de lider al clasamentului.

În această partidă, antrenorul Barcelonei nu a putut miza pe Luis Suarez. Atacantul uruguayan a fost nevoit să rateze partida cu Athletic din cauza cumului de cartonașe galbene. Vârful sud-american a fost înlocuit de Paco Alcacer.

Ex-atacantul Valenciei a deschis scorul în debutul întâlnirii, marcând dintr-o poziție suspectă de ofsaid.

În prima repriză, Barcelona a mai avut două bare, în urma execuțiilor mijlocașilor brazilieni Coutinho și Paulinho.

Scorul final a fost stabilit de Lionel Messi în minutul 30. Decarul catalanilor a marcat al 25-lea gol în acest sezon de campionat.