Tag-uri » Personalități » Igor Dodon

Igor Dodon  (n. 18 februarie 1975, satul Sadova, raionul Strășeni) este un economist din Republica Moldova, care îndeplinea funcția de prim-viceprim-ministru și ministru al economiei și comerțului în guvernul condus de Zinaida Greceanîi până în 2 septembrie 2009, când și-a depus demisia.


Cariera profesională
După absolvirea instituțiilor de învățămînt, din iulie 1997 Igor Dodon a activat la Bursa de Valori a Moldovei. Astfel, între anii 1997-2001 lucrează în funcția de specialist superior al Departamentului Clearing, Departamentului Listing, administrator al Sistemelor Electronice de Negocieri și apoi Director al Departamentului Marketing, Listing și Cotare în cadrul Bursei de Valori a Moldovei.
În perioada noiembrie 2001-mai 2005, a exercitat funcția de președinte și membru al Consiliului de directori al Depozitarului Național de Valori Mobiliare al Moldovei SA. În perioada septembrie 2002 - mai 2005 a activat în funcția de președinte al Bursei Universale de Mărfuri a Moldovei.
Între februarie 2003 - mai 2005, Igor Dodon este membru al comisiei de experți de pe lângă Comisia Națională a Valorilor Mobiliare a Moldovei. De asemenea, în perioada martie 2004 - mai 2005, este și membru al Comisiei de Arbitraj al Bursei de Valori. Publică articole științifice în revistele științifice, fiind redactor al Buletinului Informativ “Bursa de Valori a Moldovei” și al Buletinului bursier al Bursei Universale de Mărfuri “Bursa – cotări bursiere”.
În mai 2005, Igor Dodon este numit în funcția de viceministru al economiei și comerțului din Republica Moldova. Prin Decretul Președintelui Republicii Moldova nr.764-IV din 18 septembrie 2006, Igor Dodon este numit în funcția de ministru al economiei și comerțului.
În noul guvern format de Zinaida Greceanîi la data de 31 martie 2008 (prin Decretul Președintelui Republicii Moldova nr.1592-IV), Igor Dodon a fost numit în funcția de prim-viceprim-ministru și ministru al economiei și comerțului.
Ca urmare a rezultatelor alegerilor parlamentare din Republica Moldova din 29 iulie 2009, în 2 septembrie 2009 Igor Dodon își depune demisia.
Actualmente, este deputat în Parlamentul Republicii Moldova, reprezentând grupul socialiștilor.


Pe lângă limbile română și rusă, Igor Dodon vorbește fluent limba franceză și are cunoștințe de engleză și germană. El este căsătorit și are trei copii.
Știri despre Igor Dodon
Căutare
Login
Top taguri