*/

(video) Sheriff continuă să fie liderul Diviziei Naționale! Tiraspolenii s-au impus la Hîncești în partida cu Speranța

Sheriff Tiraspol a bifat a șasea victorie consecutivă în campionatul Moldovei. În cadrul etapei a noua, echipa pregătită de Roberto Bordin a trecut de Speranța cu scorul de 2-1.

Belgianul trecut pe la Anderlecht, Ziguy Badibanga, a deschis scorul în minutul 9.

Tânăra speranță a fotbalului moldovenesc, Vitalie Damașcan, a dublat avantajul "viespelor" în minutul 24.

Damașcan este golgheterul Diviziei Naționale cu 10 goluri marcate.

Replica Speranței a venit până la pauză, Plătică a profitat de eroarea comisă de Racu și l-a învins din apropierea porții pe Mikulic.

Sheriff Tiraspol este liderul Diviziei Naționale, având la activ 23 de puncte.

Galben-negrii vor debuta pe 14 septembrie în noua ediție a Ligii Europei. Echipa italianului Roberto Bordin va juca în deplasare cu câștigătoarea Cupei Cehiei, Zlin.

În alte partide din cadrul etapei a noua a Diviziei Naționale au fost consemnate următoarele rezultate:

Zimbru 1-1 Petrocub

Dacia 4-1 Dinamo-Auto

Zaria 2-0 Sf.Gheorghe

Milsami 2-0 Spicul