ora: 23:46, 08 aug 2017 3707
Autor: Sport Men

(video) Real Madrid este supercampioana Europei! Echipa lui Zinedine Zidane a învins-o pe Manchester United

Real Madrid a câștigat Supercupa Europei, după ce a învins-o pe Manchester United cu scorul de 2-1. Clubul de pe Santiago Bernabeu a reușit să cucerească acest trofeu pentru al doilea an consecutiv, devenind a doua echipă, după AC Milan, care reușește o asemenea performanță.

Real Madrid și-a dominat clar adversarul în prima repriză, "galacticii" creând numeroase ocazii la poarta apărată de către David de Gea.

Primul gol a venit în minutul 24, Casemiro marcând dintr-o poziție suspectă de off-side.

Benzema a putut dubla avantajul madrilenilor până la pauză, însă De Gea s-a interpus salvator.

Băieții lui Zinedine Zidane nu au scăzut din turații nici în repriza secundă. Isco a făcut 2-0 în minutul 52, ex-jucătorul celor de la Malaga înscriind din apropierea careului mic.

United a reușit să revină în meci. Jucătorul adus în această vară de la Chelsea Londra, Nemanja Matic a șutat de la distanță, Navas a respins balonul în fața, iar Lukaku a fost pe fază și a trimis cu ușurință balonul în plasă.

Marcus Rashford a putut restabili egalitatea, însă atacantul de doar 19 ani a fost blocat de către Keylor Navas.

În minutul 82 pe teren și-a făcut apariția Cristiano Ronaldo, portughezul fiind lăsat pe banca de rezerve de către Zidane.

Tehnicianul celor de la Manchester United, Jose Mourinho, nu poate obține nicio victorie în fața Realului. Echipele sale suferind 4 înfrângeri din 5 meciuri jucate împotriva madrilenilor.