(video) Meci de infarct în Cupa Moldovei: Zimbru Chișinău s-a calificat în semifinalele competiției cu un gol marcat în ultimul minut al prelungirilor

Meci extrem de disputat pe stadionul Zimbru din capitală. Multipla campioană a Moldovei, Zimbru Chișinău s-a calificat în extremis după un meci de infarct. În ultimul minut al prelungirilor, Ilie Damașcan a înscris din apropiere golul calificării.

După cele 90 de minute jucate, scorul era de 0:0. Zimbru a dominat copios partida, ratând nenumărate ocazii, iar în minutul 80, arbitrul partidei a refuzat gazdelor un penalty.

De cealaltă parte, Zaria Bălți s-a apărat în mai multe linii, replicând prin câteva contraatacuri periculoase.

Potrivit regulamentului Cupei Moldovei s-au jucat 2 reprize suplimentare de 15 minute. La finalul celei de-a doua, arbitrul partidei a dat un minut de prelungire, suficient pentru Ilie Damașcan să devină eroul partidei.

Partida s-a încheiat cu o încăierare generală între jucători, dar spiritele au fost calmate. Pentru Zimbru urmează semifinala contra celor de la Dinamo-Auto Tiraspol, care nu a jucat în sferturi beneficiind de retragerea din campionat a Dacia Chișinău. În cealaltă semifinală se vor întâlni Milsami Orhei, care a trecut cu 2:0 de Sheriff Tiraspol, și Petrocub Hîncești, care a trecut cu același scor de Speranța Nisporeni.