*/

(video) Manchester City a făcut spectacol în partida cu Liverpool! Cetățenii au înscris 5 goluri în poarta echipei lui Jurgen Klopp

Meciul cu Manchester City a fost un adevărat coșmar pentru Liverpool, "cormoranii" au fost învinși cu un scor neverosimil de 0-5. Înfrângerea în partida cu "cetățenii" a fost cea mai categorică pentru Jurgen Klopp în ultimii 11 ani.

Belgianul Kevin de Bruyne a oferit o pasă bună pentru Aguero în minutul 24, argentinianul driblându-l în careu pe Mignolet iar apoi a trimis balonul în poarta goală.

Faza care a decis în mare parte soarta partidei a avut loc în minutul 37. Sadio Mane a avut o intrare criminală în portarul gazdelor, Ederson. Jucătorul celor de la Liverpool a primit roșu direct. Ederson nu a putut continua partida, fiind înlocuit de către chilianul Claudio Bravo.

Până la pauză echipa lui Guardiola și-a dublat avantajul prin tânăra speranță a fotbalului brazilian, Gabriel Jesus. Atacantul de 20 de ani l-a învins pe Mignolet cu o lovitură bună de cap.

În repriza secundă, City a continuat să domine ostilitățile de pe teren, Leroy Sane reușind o dublă, un alt gol fiind marcat de același Jesus.

Manchester City este liderul provizoriu din Premier League, echipa din Manchester are la activ 10 puncte.

Pentru formația lui Pep Guardiola urmează deplasarea în Glasgow, unde se va duela cu multipla campioană a Scoției, Celtic.

Pe de altă parte, Liverpool va avea șansa să se reabiliteze în fața propriilor suporteri. Cormoranii vor juca pe Anfield cu Sevilla.