ora: 23:49, 15 mar 2017 2442 0 Autor: Sport Men

(video) Echipa lui Pep Guardiola părăsește Liga Campionilor! Manchester City a fost eliminată din competiție de AS Monaco

AS Monaco s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după victoria din retur cu Manchester City, scor 3-1. Antrenorul echipei engleze, Pep Guardiola, părăsește Liga Campionilor pentru prima oară în carieră din faza optimilor de finală.

Kylian Mbappe, noua vedetă a fotbalului mondial, a deschis scorul în minutul 8. Este al 11-lea gol marcat de atacantul în vârstă de 18 ani în ultimele 11 partide disputate.

Fundașul lateral dreapta, Fabinho, a majorat avantajul gazdelor în minutul 29.

Prima repriză a fost una de coșmar pentru trupa lui Guardiola. Pentru prima oară în istoria Ligii Campionilor, cei de la City nu au tras niciun șut pe spațiul porții în prima repriză.

City a început în forță mitanul secund, creând câteva ocazii periculoase la poarta apărată de croatul Subasic.

Neamțul, Leroy Sane a redus din avantajul gazdelor în minutul 71.

Francezul în vârstă de 22 de ani, Tiemoue Bakayoko a marcat golul calificării pentru Monaco 6 minute mai târziu.

O altă echipă calificată în sferturile de finală este Atletico Madrid. După ce s-au impus în partida tur cu 4-2 în fața lui Bayer Leverkusen, madrilenii s-au mulțumit cu o remiză în manșa secundă.

Partida de pe Vicente Calderon s-a încheiat cu scorul de 0-0.