*/

(video) Barcelona s-a impus lejer în derby-ul cu Espanyol. Dembele a debutat pentru catalani

Barcelona s-a distanțat la patru puncte de principala rivală, Real Madrid, după victoria categorică cu scorul de 5-0 în derby-ul catalan cu Espanyol. Lionel Messi a fost omul meciului, reușind un hattrick.

(video) Barcelona s-a impus lejer în derby-ul  cu Espanyol. Dembele a debutat pentru catalani

Decarul Barcelonei a reușit al 42-lea hattrick din carieră, primind de două ori pase de gol de la Jordi Alba.

Jucătorul adus în această vară de la Borussia Dortmund, Ousmane Dembele și-a făcut debutul pentru Barcelona în partida din această seară de pe Camp Nou.

Francezul a intrat pe teren în minutul 68 în locul lui Deulofeu.

Gerard Pique a făcut 4-0 în minutul 87, marcând cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Trei minute mai târziu, Dembele l-a servit perfect pe Suarez, uruguayanul stabilind scorul final de 5-0.

Rivala Barcelonei, Real Madrid, a reușit surprinzător doar o remiză pe teren propriu cu nou-promovata, Levante, scor 1-1.