(video) Zimbru Chișinău s-a calificat dramatic în finala Cupei Moldovei! Galben-verzii au învins la penalty-uri echipa Dinamo-Auto

Zimbru va juca în finala Cupei Moldovei. Chișinăuienii s-au calificat cu noroc în ultimul act al competiției, reușind să o elimine în semifinale pe Dinamo-Auto în urma executării loviturilor de departajare, scor 5-4.

Timpul regulamentar al partidei s-a încheiat cu scorul de 0-0, iar în cele două reprize de prelungiri echipele la fel nu au reușit să marcheze.

Fotbaliștii lui Zimbru Chișinău au început dezastruos seria loviturilor de departajare, ratând primele trei execuții.

Eroul galben-verzilor a fost tânărul portar Emil Tîmbur, acesta reușind să respingă câteva lovituri de la 11 metri.

În final, Zimbru s-a impus cu scorul de 5-4 și s-a calificat în finala Cupei Moldovei, unde va juca cu Milsami Orhei.

Echipa antrenată de Veaceslav Rusnac a câștigat cu scorul de 2-1 cealaltă semifinală cu Petrocub Hîncești.