(video) FC Sheriff 3-1 FC Zimbru: Tiraspolenii sunt lideri detașați în clasamentul Diviziei Naționale

După ce a remizat în etapa trecută cu Sfîntul Gheorghe, Sheriff Tiraspol s-a impus fără emoții pe teren propriu în partida cu Zimbru Chișinău. Galben-negrii s-au impus cu scorul de 3-1 și au un avans de 6 puncte în clasament față de echipa clasată pe locul doi, Milsami Orhei.

( Foto: UNIMEDIA)

Sheriff a deschis scorul în debutul partidei prin fundașul croat Ante Kulusic.

Tiraspolenii și-au dublat avantajul în minutul 53, Alexandru Starîș a deviat balonul în propria poartă.

Mijlocașul norvegian din tabăra formației Zimbru, Willian Pozo a redus din avantajul gazdelor, însă acesta a fost singurul gol marcat la Tiraspol de galben-verzi.

Internaționalul luxemburghez, Gerson Rodriguez, a stabilit scorul final al partidei în minutul 73.â

În alte partide disputate în cadrul etapei a 6-a din Divizia Națională au fost consemnate următoarele rezultate:

FC Milsami 0-1 FC Speranța

FC Petrocub 0-3 Dinamo-Auto

Sfântul Gheorghe 1-0 FC Zaria