Real Madrid 2-2 Bayern Munchen. Echipa lui Zinedine Zidane s-a calificat cu emoții în finala Ligii Campionilor

Real Madrid va juca pentru al treilea an la rând în finala Ligii Campionilor. După ce s-au impus în partida tur din semifinale cu scorul de 2-1, madrilenii au remizat pe Bernabeu, scor 2-2. Echipa lui Zinedine Zidane va juca în finala de la Kiev cu câștigătoarea duelului dintre AS Roma și Liverpool.

Oaspeții au deschis scorul la Madrid în minutul 3. Fundașul german Joshua Kimmich l-a învins pe Keylor Navas din apropierea porții.

Karim Benzema a restabilit egalitatea pe tabelă 8 minute mai târziu. Francezul a reușit dubla la începutul reprizei secunde, profitând de eroarea incredibilă comisă de portarul bavarezilor, Sven Ulreich.

La sfârșitul primei reprize, arbitrul meciului, Cuneyt Cakir nu a acordat un penalty evident în poarta lui Real, după hențul în careu comis de Marcelo.

Jucătorul lui Bayern, împrumutat chiar de la Real, James Rodriguez a egalat în minutul 63. Campioana Germaniei a avut numeroase ocazii la poarta gazdelor, însă Keylor Navas a avut câteva intervenții spectaculoase.