ora: 10:51, 31 aug 2017 5033
Autor: Cristian Jardan

Performanță uluitoare pentru Radu Albot! Tenismanul din Moldova s-a calificat în premieră în turul 3 la US Open

Seară magică pentru cel mai bun tenisman din istoria Republicii Moldova. După un meci halucinant, Radu Albot reușește cea mai bună performanță a carierei și a tenisului moldovenesc ajungând în turlu III al unui turneu de Grand Slam.

În această noapte, la New York, Albot a trecut în 5 seturi de taiwanezul Yen-Hsun Lu (numărul 63 mondial), cu scorul de 6-2 7-6 5-7 0-6 7-6 (7 la 2 în decisiv). Meciul a fost extrem de palpitant și a durat nu mai puțin de 3 ore și 56 de minute.

După ce a condus cu 2:0, Albot a avut o cădere de ritm și i-a permis taiwanezului să revină în joc. Înainte de tie-break, tensimanul din Moldova a pierdut la 0, însă a găsit puteri să revină, câștigând setul decisiv la tie-break.

Următorul adversar al lui Albot va fi americanul Sam Querrey - numărul 21 mondial. Performanța obținută la US Open i-a adus până acum lui Albot peste 144 de mii de dolari și 90 de puncte ATP, iar acum, are mari șanse să ajungă în primii 100 de tenismani ai lumii.