ora: 20:31, 09 oct 2017 16757
Autor: Sport Men

Naționala Moldovei a suferit eșec în ultima partidă cu Austria din preliminariile Campionatului Mondial din 2018

Echipa națională a Moldovei nu și-a putut bucura suporterii în ultimul meci din campania preliminară pentru Cupa Mondială din Rusia. Echipa pregătită de Igor Dobrovolski a cedat în fața Austriei cu scorul de 0-1.

Naționala Moldovei a terminat în grupa D pe ultima poziție, după înfrângerea de la Chișinău cu Austria.

"Tricolorii" au evoluat din minutul 55 în 10 jucători, după ce mijlocașul celor de la Cagliari, Artur Ioniță, a primit al doilea cartonaș galben.

Austriecii care nu au putut miza în această partidă pe vedeta David Alaba, au dat lovitura în minutul 69. Louis Schaub a marcat singurul gol al partidei, pasa decisivă fiind oferită de către Marco Arnautovic.

Echipa noastră a acumulat doar două puncte în această campanie preliminară, în cele două partide cu Georgia.

Componențele celor două echipe:

Moldova: Ilie Cebanu, Vadim Bolohan, Alexandru Epureanu, Artur Ioniță, Radu Gînsari, Vitalie Bordian, Eugeniu Cociuc, Sergiu Platica, Gheorghe Anton, Vladislav Ivanov, Artiom Rozgoniuc.

Austria: Heinz Lindner, Maximilian Wober, Marko Arnautovic, Louis Schaub, Moritz Bauer,

Julian Baumgartlinger, Philipp Lienhart, Florian Kainz, Kevin Danso, Guido Burgstaller, Florian Grillitsch.

Partida dintre Moldova și Austria va începe la ora 21:45.