(foto/video) Barcelona a câștigat al patrulea an la rând Cupa Spaniei. Catalanii s-au distrat în finală cu Sevilla

Barcelona a surclasat-o în finala Cupei Spaniei pe Sevilla cu scorul de 5-0 și a câștigat pentru a 30-a acest trofeu. Căpitanul echipei blaugrana, Andres Iniesta a urmărit finalul partidei cu lacrimi în ochi. Mijlocașul urmează să evolueze din sezonul viitor la echipa chineză Chongqin Dangdai Lifan.

Catalanii și-au dominat adversarul la toate capitolele, înscriind de trei ori în prima repriză în poarta Sevilliei.

Uruguayanul Luis Suarez a reușit dubla, un alt gol fiind înscris de Lionel Messi.

Argentinianul l-a servit apoi pe Andres Iniesta, spaniolul marcând al patrulea gol.

Philippe Coutinho a închis tabela în minutul 69, tranformând cu precizie lovitura de la 11 metri.

Pentru echipa lui Ernesto Valverde urmează partida din campionat cu Deportivo La Coruna. Catalanii au nevoie de victorie pentru a deveni campioni ai Spaniei.