*/

Croația 4-1 Grecia: Luka Modric și campania practic și-au garantat prezența la Cupa Mondială din Rusia

Naționala Croației este la un pas de calificare la Campionatul Mondial din Rusia. Echipa pregătită de Zlatko Dalic a învins-o în primul meci din baraj pe Grecia cu scorul de 4-1.

Mijlocașul lui Real Madrid, Luka Modric și atacantul Nikola Kalinic au făcut ca scorul să fie de 2-0 până în minutul 19.

Sokratis a redus din avantajul gazdelor în minutul 30, însă acesta a fost singurul gol marcat de eleni în această seară.

Jucătorul curtat de Manchester United, Ivan Perisic, a readus până la pauză avantajul de două goluri a gazdelor.

Kramaric a stabilit scorul final al întâlnirii în minutul 49. După acest rezultat, echipa lui Modric și Rakitic este favorită certă la calificarea la turneul final din anul 2018.

Într-o altă partidă, Irlanda de Nord a cedat pe teren propriu în duelul cu Elveția, scor 0-1. Jucătorul lui AC Milan, Ricardo Rodriguez, a transformat un penalty în minutul 58.