Citește toate știrile la acest subiect

CEC a stabilit lista deputaților care vor face parte din noul Parlament

Comisia Electorală Centrală prezintă lista integrală a concurenţilor electorali cărora li s-au atribuit mandate de deputat în Parlamentul Republicii Moldova în urma alegerilor din 30 noiembrie, transmite UNIMEDIA.

Configurația politică a viitorului Parlament va arăta în felul următor: PSRM - 25 deputați, PLDM - 23, PCRM - 21, PD - 19 și PL - 13.

CEC a stabilit lista deputaților care vor face parte din noul Parlament
Sediul Parlamentului (Foto: UNIMEDIA/Igor Vrabie)

PARTIDUL POLITIC „PARTIDUL SOCIALIŞTILOR DIN REPUBLICA MOLDOVA”

1. Greceanîi Zinaida
2. Dodon Igor
3. Smirnov Eduard
4. Ceban Ion
5. Neguţa Andrei
6. Gagauz Fiodor
7. Batrîncea Vlad
8. Dolinţă Alla
9. Ţurcan Vladimir
10. Ţîrdea Bogdan
11. Lipskii Oleg
12. Lupu Lidia
13. Furculiţă Corneliu
14. Bolea Vasile
15. Mudreac Radu
16. Radvan Marina
17. Golovatiuc Vladimir
18. Mitriuc Ghenadi
19. Sorocean Victor
20. Hrenova Elena
21. Labuneţ Anatolie
22. Odnostalco Vladimir
23. Novac Grigore
24. Nesterovschi Alexandr
25. Savva Oleg

Pub

PARTIDUL LIBERAL DEMOCRAT DIN MOLDOVA

1. Filat Vladimir
2. Leancă Iurie
3. Palihovici Liliana
4. Gherman Natalia
5. Sandu Maia
6. Streleţ Valeriu
7. Belostecinic Grigore
8. Pistrinciuc Vadim
9. Carpov Eugen
10. Balan Oleg
11. Roşca Victor
12. Cobzac Grigore
13. Mocanu Gheorghe
14. Hotineanu Vladimir
15. Deliu Tudor
16. Ţap Iurie
17. Creangă Ştefan
18. Agache Angel
19. Lucinschi Chiril
20. Spatari Mihaela
21. Dimitriu Anatolie
22. Ghileţchi Valeriu
23. Juravschi Nicolae


PARTIDUL COMUNIŞTILOR DIN REPUBLICA MOLDOVA

1. Voronin Vladimir
2. Postoico Maria
3. Reşetnicov Artur
4. Balmoş Galina
5. Ivanov Violeta
6. Vitiuc Vladimir
7. Bannicov Alexandr
8. Vlah Irina
9. Tomai Ion
10. Reidman Oleg
11. Bodnarenco Elena
12. Mîndru Victor
13. Porcescu Petru
14. Vremea Igor
15. Golovin Boris
16. Mihalache Corneliu
17. Gorilă Anatolie
18. Zagorodnîi Anatolie
19. Stati Sergiu
20. Panciuc Vasili
21. Domenti Oxana


PARTIDUL DEMOCRAT DIN MOLDOVA

1. Lupu Marian
2. Plahotniuc Vladimir
3. Corman Igor
4. Candu Andrian
5. Diacov Dumitru
6. Filip Pavel
7. Botnari Constantin
8. Buliga Valentina
9. Babuc Monica
10. Dudoglo Nicolai
11. Botnari Vasile
12. Sîrbu Serghei
13. Ţuţu Constantin
14. Răducan Marcel
15. Apolschii Raisa
16. Sîrbu Oleg
17. Stratan Valentina
18. Caraseni Demian
19. Bîtca Vasili


PARTIDUL LIBERAL

1. Ghimpu Mihai
2. Chirtoacă Dorin
3. Şalaru Anatolie
4. Fusu Corina
5. Munteanu Valeriu
6. Moldovanu Mihail
7. Untilă Veaceslav
8. Apostol Ion
9. Herţa Veronica
10. Carp Lilian
11. Chirinciuc Iurie
12. Dîrda Iurie
13. Brega Gheorghe

Menţionăm că, în conformitate cu prevederile Codului electoral, lista deputaţilor aleşi va fi transmisă Curţii Constituţionale pentru validarea mandatelor de deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XX – a. 

Lista de deputați poate suferi și modificări, în cazul în care candidații de pe listele partidelor vor fi propuși pentru funcția de ministru sau vor opta să se întoarcă la funcțiile din administrația locală pe care deja le dețin.

Cum ți s-a părut articolul?
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Pub

Pentru a putea comenta, este nevoie să vă autentificați, folosind e-mailul și parola cu care v-ați înregistrat pe UNIMEDIA.

Dacă nu aveți un cont înregistrat pe UNIMEDIA,
înregistrați-vă AICI