*/

Barcelona 2-1 Sevilla: Paco Alcacer a fost omul meciului pentru catalani, marcând de două ori în poarta Sevilliei

Barcelona a făcut un nou pas spre cucerirea titlului de campioană în Spania. Catalanii au reușit o victorie pe Camp Nou împotriva celor de la Sevilla cu scorul de 2-1. Omul decisiv pentru catalani a fost atacantul Paco Alcacer, atacantul Valenciei a reușit o dublă în poarta andaluzilor.

Meciul de pe Camp Nou cu Sevilla a fost unul special pentru Lionel Messi, decarul Barcelonei disputând partida cu numărul 600 în tricoul catalanilor.

Paco Alcacer a deshis scorul în minutul 22, reușind să profită de eroarea lui Escudero.

Pizzaro a adus liniștea pe Camp Nou în minutul 59, marcând cu o lovitură de cap.

Șase minute mai târziu, croatul Ivan Rakitic a centrat în careu, Alcacer deviind balonul în poarta apărată de David Soria.

Barcelona și-a consolidat poziția de lider în La Liga, depășind-o pe Valencia cu 4 puncte, iar pe Real Madrid cu 11.

Echipa lui Zidane urmează să o găzduiască pe Las Palmas.