Seară superbă pentru echipele engleze în Liga Campionilor! Tottenham a remizat cu Juventus, iar Manchester City s-a impus în partida cu Basel

Tottenham Hotspur a încheiat la egalitate partida de la Torino cu Juventus, scor 2-2. Formația engleză e favorită la calificarea în sferturi, înaintea partidei retur de pe Wembely.

Juventus a început în forță partida, italienii au condus cu scorul de 2-0 după doar 9 minute, Gonzolo Higuain marcând de două ori. Argentinianul a marcat cea mai rapidă dublă din istoria competiției.

Vedeta lui Tottenham, Harry Kane, a redus din handicap în minutul 35. Atacantul englez l-a driblat pe Buffon și a trimis balonul în poarta goală.

Higuain a putut reuși un hat-trick până la pauză, însă a ratat lovitura de la 11 metri, trimițând puternic balonul în bara transversală.

Mijlocașul danez, Christian Ericksen a restabilit egalitatea în minutul 71, transformând perfect o lovitură liberă.

Într-o altă partidă disputată, Manchester City a surclasat-o în deplasare pe Basel cu scorul de 4-0. După primele 23 de minute, scorul era de 3-0 pentru trupa lui Guardiola, Ilkay Gundongan, Bernardo Silva și Sergio Aguero.

Manchester City a devenit ehipa care marchează cel mai rapid 3 goluri într-un meci din deplasare în Liga Campionilor.

Ilkay Gundogan a închis tabela de marcaj în repriza secundă, reușind dubla. Partida retur de pe Etihad Stadium s-a transformat într-o simplă formalitate pentru liderul din Premier League.