Real Madrid 3-1 PSG: Cristiano Ronaldo a fost jucătorul meciului pentru madrileni, reușind o dublă în poarta parizienilor

Real Madrid a făcut un pas mare spre calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Echipa pregătită de Zinedine Zidane a învins pe Santiago Bernabeu formația franceză PSG cu scorul de 3-1. Partida retur se va juca pe 6 martie la Paris.

PSG a început bine partida de la Madrid, reușind să creeze câteva faze la poarta apărată de Keylor Navas. Francezii au deschis scorul în minutul 33 prin Adrien Rabiot. Real a restabilit egalitatea până la pauză, Cristiano Ronaldo a transformat fără emoții un penalty.

În repriza secundă, Zidane i-a introdus pe teren pe Bale, Vasquez și Asensio. Schimbările efectuate de francez au adăugat un plus de prospețime și calitate în jocul madrilenilor.

Cristiano Ronaldo a făcut 2-1 în minutul 83, iar 3 minute mai târziu Marcelo a închis tabela de marcaj.

Într-o altă partidă disputată pe stadionul Dragao din Porto, echipa locală a fost umilită de Liverpool, scor 0-5.

În tabăra "cormoranilor" un hat-trick a reușit Sadio Mane, iar câte un gol au înscris Salah și Firmino.