Bayern Munchen 1-2 Real Madrid: Echipa lui Zinedine Zidane este aproape de o nouă finală a Ligii Campionilor

Real Madrid a câștigat cu scorul de 2-1 partida tur din semifinalele Ligii Campionilor cu Bayern Munchen. Spaniolii au obținut a 150-a victorie în Liga Campionilor, Real fiind prima echipă care a ajunge la această performanță de la înființarea acestei competiții.

Antrenorul bavarezilor, Jupp Heynckes a avut probleme chiar din startul partidei. Tehnicianul german a fost nevoit să-l înlocuiască pe Arjen Robben cu Thiago Alcantara în minutul 8 din cauza unor probleme medicale.

Campioana Germaniei a deschis scorul în minutul 28 prin fundașul Joshua Kimmich. Acesta a pătruns în careu și l-a învins cu ușurință pe Keylor Navas.

A urmat o nouă lovitură pentru Heynckes. Fundașul naționalei Germaniei, Jerome Boateng nu a putut continua partida, jucătorul fiind accidentat.

Real Madrid a egalat în minutul 44, Marcelo a prins un șut bun din afara careului.

Zinedine Zidane a fost inspirat după pauză, francezul l-a introdus pe teren pe Marco Asensio, tânărul fotbalist urmând să fie omul decisiv pentru Real.

Internaționalul spaniol în vârstă de 22 de ani a marcat golul victoriei pe Allianz Arena în minutul 57.

Partida retur de pe Santiago Bernabeu este programată pentru 1 mai.